Hokkai Green - Edamame Sojabohne
bo97 (Glycine max)
This new compact variety from Japan has lovely large pods and produces a high yield. A medium-early, stable edamame variety with a delicate taste.
Produktinformation
| Typ | Soy bean |
|---|---|
| Höhe | 50 cm |
| Entwicklungszeit | 90-95 days |
| Hinweis | Inoculation with Rhizobia increases yield. You can find the right vaccine for the seed vaccination of soy edamame under article "zz01" or "soy vaccine". |
| Wärmebedarf | medium-high |
| Lateinischer Name | Glycine max |
| Nährstoffbedarf | low |
| Abstand in der Reihe | 5-10 cm |
| Abstand zwischen den Reihen | 30-50 cm |
| Saattiefe | 3-4 cm |