Amarant KS - Red cabbage
In stock
- SKU
- ko76
Description / Amarant KS - Red cabbage
More Information
| Product Name | Amarant KS - Red cabbage |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | high |
| Lateinischer Name | Brassica oleracea convar. capitata |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 60 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Use | fresh (storage) |
| Type | red cabbage |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Early red cabbage, ready to harvest from mid June. Short stem with flat layered leaves. Round, smallish heads. Thanks to its fast growth can be cultivated rather late in the year, even at higher elevations. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |