Amsterdams Reuzenblad (First Harvest) - Spinach
In stock
- SKU
- sp14
Description / Amsterdams Reuzenblad (First Harvest) - Spinach
More Information
| Product Name | Amsterdams Reuzenblad (First Harvest) - Spinach |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | Yes |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Spinacia oleracea |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 2 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 4-10 cm |
| Type | spring and over winter |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Fast-growing variety for very late outdoor cultivation, as well as very early growing outdoors, or under cover. Sow from mid August to mid September, and end December to beginning of February. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |