Basil, red Leaf - Herbs
In stock
- SKU
- kr04
Description / Basil, red Leaf - Herbs
More Information
| Product Name | Basil, red Leaf - Herbs |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low-medium |
| Lateinischer Name | Ocimum basilicum |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-sensitive |
| Sowing depth | 0-0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 25-30 cm |
| Seed spacing in the row | 25-30 cm |
| Lifespan | annual |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Decorative basil with dark red leaves and good aroma. Very suitable for kitchen use, but growth slower than green variety. Otherwise identical with Large Leave Basil. Should be grown in protected environment if possible. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |