Bittersweet Nightshade - Solanum dulcamara
In stock
- SKU
- hp64
Description / Bittersweet Nightshade - Solanum dulcamara
More Information
| Product Name | Bittersweet Nightshade - Solanum dulcamara |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | Yes |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Solanum dulcamara |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-sensitive |
| Sowing depth | 0 cm |
| Seed spacing between the row | 40 cm |
| Seed spacing in the row | 20 cm |
| Lifespan | perennial |
| Comment | poisonous, climbing frame required |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Important perennial medicinal plant, will grow to approx. 80 cm in height. Flowers from 2nd year onwards. Loves full sun. Owing to fungal infection risk (fusarium), maintain long term crop rotation. Cultivation and transplanting in small clumps is recommended. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |