Black Medick - Green manure
In stock
- SKU
- gr32
Description / Black Medick - Green manure
More Information
| Product Name | Black Medick - Green manure |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | manuring not necessary |
| Lateinischer Name | Medicago lupulina |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Height | 30-40 cm |
| Lifespan | perennial |
| Seed rate | 180-220 g/100m² |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Annual to perennial, early flowering species, also known as hop clover. For limy soil and warmer, rather dry climate. Good as green manure or as underseed for vegetables or grains. Fast-growing but weak in competition from the second use. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Beemeadow | yes |
| Hardy | yes |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |