Blanc globe à collet violet (Purple Top Milan) - (May) Turnip
In stock
- SKU
- ko58
Description / Blanc globe à collet violet (Purple Top Milan) - (May) Turnip
More Information
| Product Name | Blanc globe à collet violet (Purple Top Milan) - (May) Turnip |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Brassica rapa rapa |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0.5-1 cm |
| Seed spacing between the row | 30 cm |
| Seed spacing in the row | 15 cm |
| Size | 7-9 cm |
| NEW | No |
| Colour | outside red-white inside white |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Fast growing, flat to round May Turnip, shoulder red to purple. Aficionados harvest the May Turnip as young as possible and love to eat it either raw or cooked. The delicate white flesh is aromatic with a slight tang. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |