Calamintha White Cloud - Herbs
In stock
- SKU
- kr63
Description / Calamintha White Cloud - Herbs
More Information
| Product Name | Calamintha White Cloud - Herbs |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Calamintha nepeta ssp. nepeta |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0 cm |
| Seed spacing between the row | 30 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Lifespan | perennial |
| Comment | good for pollinators |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Aromatic greater calamint with fragrant white flowers. This compact frost-tolerant perennial grows approx. 20 cm high and does well in sunny rock gardens. Very tasty in drinks and teas. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |