Castelfranco - Radicchio
In stock
- SKU
- zs87
Description / Castelfranco - Radicchio
More Information
| Product Name | Castelfranco - Radicchio |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Cichorium intybus |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0.5-1 cm |
| Seed spacing between the row | 40 cm |
| Seed spacing in the row | 30 cm |
| Colour | red |
| Harvest | autumn |
| Type | Variegata di Castelfranco |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | A special type of radicchio called the ‘edible rose’ because of its beautiful shape. Rosetted heads with creamy white spreading leaves speckled with red. The refreshing and delicate taste ranges from sweet to pleasantly bitter. Ready to harvest 85-90 days after planting. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |