Bucks Horn Plantain - Leaf lettuce
In stock
- SKU
- vs21
Description / Bucks Horn Plantain - Leaf lettuce
More Information
| Product Name | Bucks Horn Plantain - Leaf lettuce |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Plantago coronopus |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 30 cm |
| Seed spacing in the row | 5 cm |
| Colour | green |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Plantago Coronopus, a relative of the ripwort. Has been cultivated in gardens since the 16th century. Evergreen, very decorative leaves, which in shape are reminiscent of antlers. Young leaves can be used for salad, older ones instead of spinach. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |