Red flowering winged Pea - Winged pea
In stock
- SKU
- er70
Description / Red flowering winged Pea - Winged pea
More Information
| Product Name | Red flowering winged Pea - Winged pea |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | manuring not necessary |
| Lateinischer Name | Lotus tetragonolobus |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | medium |
| Sowing depth | 2-3 cm |
| Seed spacing between the row | 30-40 cm |
| Seed spacing in the row | 3 cm |
| Height | 20 cm |
| Type | winged pea |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Also known as 'asparagus pea'; dark red flowers, which make this 20 cm high plant very attractive. Young fruit can be eaten like sugar peas, but the main benefit of growing these is for their looks. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |