Viola 'Jungfrau' - Biennial flowers
In stock
- SKU
- b219
Description / Viola 'Jungfrau' - Biennial flowers
More Information
| Product Name | Viola 'Jungfrau' - Biennial flowers |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Viola wittrockiana |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 0.5-1 cm |
| Seed spacing between the row | 15-20 cm |
| Seed spacing in the row | 15-20 cm |
| Lifespan | biennial |
| Comment | can be grown in containers, too |
| NEW | Yes |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | The original white Swiss 'Jungfrau'. Like all varieties bred by Roggli, this viola is characterized by good frost hardiness. The pure white flowers appear from March onwards. The plants are about 15 cm high. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |