Arique (KS/RH 20.5) - Pepper
In stock
- SKU
- pa74
Description / Arique (KS/RH 20.5) - Pepper
More Information
| Product Name | Arique (KS/RH 20.5) - Pepper |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium-high |
| Lateinischer Name | Capsicum annuum |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 45 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| NEW | No |
| Flavour | mild |
| Colour | red |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Delicious snack pepper for outdoor cultivation. The fruits are approximately 10cm long, conical and red and have few seeds and almost every part can be eaten. High yielding and popular with children. Also suitable for balconies. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |