Chamomile matricaria - Herbs
In stock
- SKU
- kr21
Description / Chamomile matricaria - Herbs
More Information
| Product Name | Chamomile matricaria - Herbs |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Matricaria chamomilla |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0 cm |
| Seed spacing between the row | 25 cm |
| Seed spacing in the row | 2 cm |
| Lifespan | annual |
| Comment | good for pollinators |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Annual, if sown in August biennial plant for medicinal use or for tea. Grows to approx. 50 cm in height. Can be directly sown, but propagation and later transplanting in small clumps is highly recommended. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |