Charentais - Melons
In stock
- SKU
- me64
Description / Charentais - Melons
More Information
| Product Name | Charentais - Melons |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium-high |
| Lateinischer Name | Cucumis melo |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 100 cm |
| Seed spacing in the row | 50-100 cm |
| Type | charentais |
| NEW | No |
| Group | cantaloupe |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Smallish fruit, orange flesh, skin light green with dark green stripes. Has excellent taste provided it is fully ripe. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |