Chili Mixture - Chillies
In stock
- SKU
- pa50
Description / Chili Mixture - Chillies
More Information
| Product Name | Chili Mixture - Chillies |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium-high |
| Lateinischer Name | Capsicum frutescens |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 45 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Fruit type | mostly pointed |
| NEW | No |
| Flavour | medium pungency |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Blend of a large variety of colours and shapes. The colours of the fruits vary from intense yellow to orange, brown, and bright red. Medium heat. Chili Mix is well suited for cultivation outdoors. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |