Clary Sage - Herbs
In stock
- SKU
- kr32
Description / Clary Sage - Herbs
More Information
| Product Name | Clary Sage - Herbs |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Salvia sclarea |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-sensitive |
| Sowing depth | 0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 40 cm |
| Seed spacing in the row | 40 cm |
| Lifespan | biennial |
| Comment | good for pollinators |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Decorative food plant for carpenter bees If planted early, the sturdy panicle with pink bracts and light purple flowers may already appear in the first year. Old medicinal and aromatic plant. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |