Early Purple Sprouting - Sprouting Broccoli
Out of stock
- SKU
- ko25
Description / Early Purple Sprouting - Sprouting Broccoli
More Information
| Product Name | Early Purple Sprouting - Sprouting Broccoli |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | high |
| Lateinischer Name | Brassica oleracea var. Italica |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 50 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Type | winter |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | This variety has purple buds and tender stalks, which ripen at the end of winter when hardly any other fresh vegetables are around. New side shoots continue to form on purple sprouting broccoli, which can be harvested multiple times. Bred by Sativa. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |