Geum urbanum
In stock
- SKU
- hp45
Description / Geum urbanum
More Information
| Product Name | Geum urbanum |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | Yes |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Geum urbanum |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 0.5-1 cm |
| Seed spacing between the row | 30 cm |
| Seed spacing in the row | 30 cm |
| Use | Root (cooking, smoking) |
| Lifespan | herbaceous perennial |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Native wild perennial with inconspicuous, yellow flowers. Grows in partially shaded locations and is up to 40 cm high. Rootstock with clove aroma for use in the kitchen, smoking or in naturopathy as a strengthening tonic. Aromatic, edible leaves. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |