Lila Luzi - Chillies
In stock
- SKU
- pa40
Description / Lila Luzi - Chillies
More Information
| Product Name | Lila Luzi - Chillies |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium-high |
| Lateinischer Name | Capsicum frutescens |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 75 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Fruit type | short, triangular |
| NEW | No |
| Flavour | hot |
| Colour | purple, yellow, orange, red |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | High-yield chili with purple flowers and leaves. During the ripening process, the fruits change color from purple to yellow, orange and red. When fully ripe, the chilies are medium hot. Particularly attractive as a pot plant |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |