Lucia KS - Pepper
In stock
- SKU
- pa73
Description / Lucia KS - Pepper
More Information
| Product Name | Lucia KS - Pepper |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium-high |
| Lateinischer Name | Capsicum annuum |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 45 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Fruit type | pointed |
| NEW | No |
| Flavour | sweet |
| Colour | orange |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Early field pepper that ripens from dark green to shiny orange. Grows approx. 80cm high and does not require supports due to the light fruits. Lucia is very tasty, crunchy and low in seeds, making it a perfect snack pepper. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |