Moutarde rouge Metis - Asian brassicas
In stock
- SKU
- as40
Description / Moutarde rouge Metis - Asian brassicas
More Information
| Product Name | Moutarde rouge Metis - Asian brassicas |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Brassica juncea |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | medium |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 15-20 cm |
| Seed spacing in the row | 10-15 cm |
| Colour | red |
| NEW | No |
| Flavour | medium tang, similar to mustard |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Rapid growth. Initially dented, later more clearly serrated red leaves with green stems. Due to its attractive shape and colour this leaf mustard not only enriches the menu but also the garden. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |