Nettuno TT - Sugar Loaf
In stock
- SKU
- zs46
Description / Nettuno TT - Sugar Loaf
More Information
| Product Name | Nettuno TT - Sugar Loaf |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | Yes |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Cichorium intybus |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 30 cm |
| Seed spacing in the row | 30 cm |
| Colour | green |
| Harvest | autumn |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | Yes |
| Beschreibung1 | Compact, cylindrical heads which weigh approx. 700 g. Tolerates only light frost, but can be kept in cold storage. Ready for harvest 90 days after planting. Very aromatic, hint of sweetness, crunchy. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |