Ovation - Butterhead Lettuces
In stock
- SKU
- ks26
Description / Ovation - Butterhead Lettuces
More Information
| Product Name | Ovation - Butterhead Lettuces |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | Yes |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Lactuca sativa |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | medium |
| Sowing depth | 0.1-0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 25-30 cm |
| Seed spacing in the row | 25-30 cm |
| Colour | green |
| Type | early summer, summer |
| NEW | No |
| Leaf colour | medium green |
| Also available as seed pills. | Yes |
| Beschreibung1 | Butterhead lettuce, medium size, medium green, nicely closed heads, particularly so where closest to the ground. Does not bolt, reliable cropper. Resistant to mildew of the strains 17, 18, 22, 24, 25, 28-30, 33. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |