Parsley Plain 'Gewone Snij 3' - Herbs
In stock
- SKU
- kr36
Description / Parsley Plain 'Gewone Snij 3' - Herbs
More Information
| Product Name | Parsley Plain 'Gewone Snij 3' - Herbs |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Petroselinum crispum |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 25-30 cm |
| Seed spacing in the row | 10 cm |
| Lifespan | biennial |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Biennial culinary herb with smooth, dark green leaves. Sow in succesion. With protected growing it is possible to harvest fresh practically all year round. Sow directly where it is to grow, or start in seed trays. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | Yes |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |