Phacelia - Green manure
In stock
- SKU
- gr16
Description / Phacelia - Green manure
More Information
| Product Name | Phacelia - Green manure |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | manuring not necessary |
| Lateinischer Name | Phacelia tanacetifolia |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Height | 60-80 cm |
| Lifespan | annnual |
| Seed rate | 100-300 g/100m² |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Thorough root penetration of upper soil contributes to good structure. Excellent for bees. Sowing from March to July will mature to flowering stage, later sowings until beginning of September will be beneficial as green manure. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Beemeadow | yes |
| Hardy | no |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |