Puntarella - Catalogna
In stock
- SKU
- zs92
Description / Puntarella - Catalogna
More Information
| Product Name | Puntarella - Catalogna |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Cichorium intybus |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0.5-1 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 20 cm |
| Colour | green |
| Harvest | autumn |
| Type | Asparagus chicory for autumn harvest |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | Yes |
| Beschreibung1 | Traditional, Italian winter vegetable, which is eaten when the slightly bitter tender flower sprouts, i.e. flower stalks together with the bud, are still tightly closed. Long harvest period due to the extended planting period. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |