Roxy - Butterhead Lettuces
In stock
- SKU
- ks54
Description / Roxy - Butterhead Lettuces
More Information
| Product Name | Roxy - Butterhead Lettuces |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | Yes |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Lactuca sativa |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | low |
| Sowing depth | 0.1-0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 25-30 cm |
| Seed spacing in the row | 25-30 cm |
| Colour | red |
| Type | spring, summer |
| NEW | No |
| Leaf colour | glossy dark red |
| Also available as seed pills. | Yes |
| Beschreibung1 | An attractive dark red, glossy salad with uniform head formation. The variety has proven itself throughout the outdoor season and is slow to bolt. Resistant to mildew of the strains 16, 21, 23, 32. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |