Russe - Cucumbers
In stock
- SKU
- gu61
Description / Russe - Cucumbers
More Information
| Product Name | Russe - Cucumbers |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | high |
| Lateinischer Name | Cucumis sativus |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | high, indoor cultivation recommended |
| Sowing depth | 1 cm |
| Seed spacing between the row | 100 cm |
| Seed spacing in the row | 50 cm |
| Type | cucumber for outdoors |
| Comment | Do not pinch out, female flowers (fruiting) form on side shoots |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Disease resistant variety with good keeping characteristics. Short, round to oval fruit are ready to harvest when light green to golden yellow. First fruit very early. White flesh is tender with excellent taste. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |