Siberian Wallflower 'Primrose Dame' - Erysimum cheiri
In stock
- SKU
- b224
Description / Siberian Wallflower 'Primrose Dame' - Erysimum cheiri
More Information
| Product Name | Siberian Wallflower 'Primrose Dame' - Erysimum cheiri |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Erysimum cheiri |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 20 cm |
| Lifespan | biennial |
| Comment | fragrant, good for pollinators |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | The fragrant flowers change color from lemon yellow to light yellow, which is very attractive. After being sown in summer, the plant can be easily overwintered outdoors. It is one of the first spring flowers of the year. About 50 cm high. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |