Sunflower (Multi Branched) - Annual flowers
In stock
- SKU
- b141
Description / Sunflower (Multi Branched) - Annual flowers
More Information
| Product Name | Sunflower (Multi Branched) - Annual flowers |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Helianthus annuus |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 1-2 cm |
| Seed spacing between the row | 30-40 cm |
| Seed spacing in the row | 30-40 cm |
| Lifespan | annual |
| Comment | cut flower, good for pollinators |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Variety with multiple branches and simple flowers which range in a wide spectrum of browns and yellows. Staggered sowing will produce extended flowering periods. Depending on when sown, grows up to 2 metres in height. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |