Tango - Celery
In stock
- SKU
- se31
Description / Tango - Celery
More Information
| Product Name | Tango - Celery |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Apium graveolens var. dulce |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-sensitive |
| Sowing depth | 0 cm |
| Seed spacing between the row | 40 cm |
| Seed spacing in the row | 40 cm |
| Type | celery stalks |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | Yes |
| Beschreibung1 | Reliable, medium green blanched celery with long, smooth stems, ideal for the whole season. Highly resistant to bolting and heart rot, few side shoots, ready to harvest approx. 80 days after planting. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | Yes |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |