Tassel Flower 'Scarlet Magic' - Annual flowers
In stock
- SKU
- b134
Description / Tassel Flower 'Scarlet Magic' - Annual flowers
More Information
| Product Name | Tassel Flower 'Scarlet Magic' - Annual flowers |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Emilia coccinea |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 0.3 cm |
| Seed spacing between the row | 15 cm |
| Seed spacing in the row | 15 cm |
| Lifespan | annual |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Emilia coccinea, also know as Tassel Flower, produces multitudes of delicate bright red flowers. Grows to approx. 60 cm in height and will flower all summer long. Was introduced towards the end of the 19th century as a decorative plant. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |