Trebona - Runner Beans
In stock
- SKU
- bo64
Description / Trebona - Runner Beans
More Information
| Product Name | Trebona - Runner Beans |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | Yes |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Phaseolus vulgaris |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-sensitive |
| Sowing depth | 2-3 cm |
| Seed spacing between the row | 70-150 cm |
| Seed spacing in the row | 40 cm |
| Type | climbing bean |
| Pod length | 25-27 cm |
| Pod colour | green |
| NEW | No |
| Bean colour | white |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Very early, high-yielding variety for growing under cover and outdoors. The mid-green pods have a medium-width, flat oval shape. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |