Watercress - Cress
In stock
- SKU
- vs10
Description / Watercress - Cress
More Information
| Product Name | Watercress - Cress |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | low |
| Lateinischer Name | Nasturtium officinale |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-tolerant |
| Sowing depth | 0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 5 cm |
| Colour | green |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | For cultivation the usual practice is to start the watercress as an annual in containers and then put these into running water. It is also possible to sow or plant into an evenly-moist bed. Tangy taste. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |