Winter Purslane - Claytonia
In stock
- SKU
- vs14
Description / Winter Purslane - Claytonia
More Information
| Product Name | Winter Purslane - Claytonia |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | manuring not necessary |
| Lateinischer Name | Claytonia perfoliata |
| ProSpecieRara | Yes |
| Bioverita | No |
| Temperature requirements | frost-tolerant |
| Sowing depth | 0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 5 cm |
| Colour | green |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Frost-hardy salad leaf for winter, which can be cut a number of times if cultivated under glass or in polytunnel. Outdoors usually for harvest in spring. Sprouting inhibited if temperatures are too high. Sow for protected cultivation from August until February. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |