Winterriesen (Verdil) KS - Spinach
In stock
- SKU
- sp10
Description / Winterriesen (Verdil) KS - Spinach
More Information
| Product Name | Winterriesen (Verdil) KS - Spinach |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | medium |
| Lateinischer Name | Spinacia oleracea |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | Yes |
| Temperature requirements | frost-tolerant |
| Sowing depth | 2 cm |
| Seed spacing between the row | 20 cm |
| Seed spacing in the row | 4-10 cm |
| Type | autum and over winter, spring |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Medium-green, fast-growing selection of the Winter Giant lamb's lettuce (corn salad) variety, particularly suited for cultivation over winter and in spring. For sowing in late summer, as well as in March and April. |
| For professionals also available as precision seed. | Yes |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | No |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |