Woodland Gamander - Teucrium scorodonia
In stock
- SKU
- hp70
Description / Woodland Gamander - Teucrium scorodonia
More Information
| Product Name | Woodland Gamander - Teucrium scorodonia |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | Yes |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Lateinischer Name | Teucrium scorodonia |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 0.2-0.5 cm |
| Seed spacing between the row | 80 cm |
| Seed spacing in the row | 80 cm |
| Use | blossoms, leaves |
| Lifespan | perennial |
| Comment | poisonous |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Perennial and herbaceous labiate which prefers moist and bright locations without direct sunlight. Can easily be naturalized next to shrubs. Flowers and leaves smell fresh and aromatic. Frequented by insects. Can be grown in a pot. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |