Yellow Mustard - Green manure
In stock
- SKU
- gr12
Description / Yellow Mustard - Green manure
More Information
| Product Name | Yellow Mustard - Green manure |
|---|---|
| Frontend Labels Shipping Status | shippingstatus_id_0 |
| Shipping Class | Standardsortiment, sofort |
| Lieferzeit | 2-3 Tage |
| Preorder Quantity | 0 |
| Hortus Officinarum | No |
| Conservation breeding by Sativa | No |
| Nutrient requirements | manuring not necessary |
| Lateinischer Name | Sinapis alba |
| ProSpecieRara | No |
| Bioverita | No |
| Sowing depth | 1-3 cm |
| Height | 80-120 cm |
| Lifespan | annual |
| Seed rate | 200-300 g/100m² |
| NEW | No |
| Also available as seed pills. | No |
| Beschreibung1 | Annual green manure. Fast to develop, covers the soil quickly, intensive penetration of upper soil layer by roots. Favourable green manure, provided that not too many cruciferous plants are being cultivated. |
| For professionals also available as precision seed. | No |
| For professionals also available as pre-germinated seeds. | No |
| also available as seed tape | No |
| also available as seed disk | No |
| also available as seed mat | No |
| Beemeadow | yes |
| Hardy | no |
| Positive for pollinators | Yes |
| Versandstatus | 0 |
| Is on Sale | No |